top of page

אתגר האישור

מאת: ליאור ישראל


לפני מספר חודשים החלטתי שהגיע הזמן לעבור קליניקה. חיפשתי הרבה, ראיתי מקומות והתקשתי למצוא משהו שאני מתחבר אליו. ישבתי עם עצמי והגדרתי לעצמי מה אני מחפש- מקום ביתי, חם, שיאפשר גדילה משותפת יחד עם מטפלים אחרים. כך הגעתי ל"לייטהאוס". אני זוכר כשהגעתי להתרשם מהמקום, בחנתי כל אזור, כל חדר, כל פריט ובדקתי מה אני חושב. הסתכלתי גם על המטפלים האחרים וניסיתי להרגיש את האנרגיה שלהם. שאלתי את עצמי, האם איתם אני רוצה לעבוד? בדיעבד הבנתי שחיפשתי לתת אישור- האם הקליניקה הזאת יכולה להוות לי בית? האם מצאתי את מקומי? התשובה הייתה בבטן, זה בול מה שחיפשתי.


במרכז "לייטהאוס" יש בכל חודש נושא חודשי. החודש זה נושא האישור (Permission). על כן, אני עוצר רגע לחשוב ומיד עולה בתוכי ההבנה כמה נושא האישור הוא יומיומי. כמה אנחנו כאנשים זקוקים לאישורים, מאחרים ומעצמנו כל הזמן, באופן מודע וסמוי מן המודע. אנחנו מנהלים שיח פנימי מתמשך עם נושא האישור. זה מתחיל כבר בבוקר כשאנחנו מתארגנים לצאת מהבית. אנחנו מתלבשים, נעמדים מול המראה ובודקים את הבגדים, יש אישור? מותר לצאת ככה מהבית? בצהריים, אנחנו מאשרים לעצמנו לאכול עוד פרוסת עוגה, כי יאללה זה לא כזה נורא. בערב, בסוף היום, אנו סוקרים את היום שהיה, האם הייתי טוב בפגישה ההיא? בקיצור, הבנתם אנחנו כל הזמן מחפשים אישור על דברים שעשינו, דברים שאנחנו עומדים לעשות ובעיקר מחפשים אישור מעצמנו לעצמנו.


קשרים בין אישיים מהווים עבורנו מקום מרכזי לקבלת אישור. אנו מתייעצים עם אנשים אחרים, משתפים אותם, מקבלים מהם פידבק על עצמנו. דרך האינטראקציות האלו אנו מפתחים את תחושת הביטחון והמשמעות שלנו בעולם. כלומר, דרך האינטראקציות עם אחרים אנחנו אוספים לעצמנו אישורים.


על מנת להבין לעומק את המורכבות של נושא האישור, נצלול לתוך עולם הספורט התחרותי. כאשר אני מלווה קבוצות של ספורטאים או ספורטאים יחידים בעבודה מנטלית, אישור מהווה נושא מרכזי. ספורטאים נמדדים על ידי התוצאות בשטח. השיגו ניצחון באליפות? הביסו את היריב בתחרות? כמה פעמים קלעו לסל? רמת הביצוע מעידה על הדירוג שלהם בתוך הענף ודרכה ניתן לראות אם הם טובים בענף בו הם עוסקים

.

ספורטאים משקיעים הרבה מאד על מנת לפתח את עצמם ולייצר ביצועים. הם מתאמנים בתדירות גבוהה, עובדים על מהלכים, מרגילים את הגוף למאמץ. במקביל, הם עושים עבודה מנטלית חשובה ויקרה מפז. ללא עבודה מנטלית טובה, ספורטאי בכושר ככל שיהיה, יתקשה מאד להצליח. זאת משום שהוא יתקשה לעמוד באתגרים המנטליים, יתקשה "לנקות את רעשי הרקע" ויחפש אישורים חיצוניים לכישוריו. ביום בו הכל פועל לטובתו, אולי יצליח להפיק ביצועים טובים. אולם ביום בו, הוא סופג ביקורת מהמאמן, מחברי הקבוצה ומהקהל, כלומר לא מקבל אישור חיצוני לכישוריו, הוא עשוי לאבד מביטחונו העצמי ביכולותיו וכישוריו ונוכח כך ביצועיו יפגעו.


בכדאי להיות בטוח בעצמו, הספורטאי זקוק לכלים אשר יאפשרו לו להניח את הביקורות והשיפוטיות בצד, לנקות את "רעשי הרקע" ולהתמקד ברגע הנוכחי. ארגז כלים זה כולל נשימה מודעת, חיבור להצלחות, הכנה נכונה לפני משחק, חשיבה חיובית, דמיון מודרך ובניית תכנית אימונים המתבססת על מודעות לחלקים בהם הוא טוב יותר ואלו שפחות. בשימוש בכלים אלו הצורך של הספורטאי באישור חיצוני לביצועיו פוחת והספורטאי מתמקם בעמדה הקשובה לעצמו וכמי שנותן את האישור הפנימי שלו לעצמו.


גם בחדר הטיפולים נושא האישור הוא בעל משקל. כבר בפניה הטלפונית אל המטפל או בפגישה הראשונה ישנו חיפוש אחר אישור וקבלת אישור. תחילה יש חשש ובדיקה- איך נראה לנו המטפל? איך הוא נראה מבחינה חיצונית? איזו תחושה עוברת אלי ממנו? אנחנו עושים סריקה של כל חלקיו, של המטפל שעומד מולנו, הפנימיים והחיצוניים. מנסים להחליט, האם לתת לו, לאדם זר, אישור להיכנס לעולם הפנימי שלנו? האם לתת לעצמנו אישור לצלול עם האדם הזה לתוך מעמקי הנפש שלנו? לאחר אישור של שני הצדדים, המסע הטיפולי מתחיל.


בטיפול, אחת המטרות המרכזיות היא לייצר מרחב בו המטופל יכול להביא את עצמו על כל חלקיו ולהתקבל. לפיכך, כחלק מהתהליך בתוך החדר ישנו מפגש עם חלקיו השונים של המטופל, החלקים הנעימים, המפחידים, היפים, המרגיזים, המאתגרים והמורכבים, בקיצור, כל החלקים מוזמנים. דרך הבאת החלקים השונים ישנו ניסיון של המטופל לקבל אישור פנימי לעצמו על מי שהוא.


הרצון לקבל אישור על חלקינו השונים ומי שאנחנו, זוהי שאיפה התפתחותית נורמלית וחשובה. דרך שאיפה זו, מתפתחת היכולת שלנו להתבונן על פצעינו, לחמול אותם, לתת לעצמנו אישור, קבלה ואהבה פנימית. דרך ההתבוננות וההכרה עם חלקינו השונים נפתחת בפנינו האפשרות לבחור האם לפעול מאותם הדפוסים שהובילו אותנו עד כאן, או שאולי הפעם אנו רוצים לבחור להתמקם אחרת.


לסיכום, כולנו זקוקים לאישורים ומחפשים אותם. הרבה פעמים החיפוש אחר האישור מוביל אותנו לחפש את האישור לעצמנו בעיני האחרים הסובבים אותנו. החיפוש באישור של עצמנו בעיני אחרים הוא חשוב ודרכו אנו מצליחים לבנות ביטחון ומשמעות בעולם. יחד עם זאת, נראה שהדבר שאליו כולנו כמהים בסופו של דבר הוא אישור שלנו את עצמנו. הכרה וקבלה שלנו את מגוון החלקים המרכיבים אותנו. בעזרת טיפול אנו יכולים לחזק את יכולתנו לתת לעצמנו אישור פנימי. בטיפול ניתנת לנו האפשרות להתבונן על חלקינו השונים, להכיר אותם, לחמול אותם, לקבל אותם ולאשר אותם. דרך התהליך אנו יכולים "לנקות את רעשי הרקע" שצברנו בתוכנו לאורך השנים, להבין את הדפוסים, לרכוש כלים ולבחור באיזה אופן אנו רוצים לפעול בעולם. אישור, כולה 5 אותיות, עולם ומלואו.


ליאור ישראל, מטפל בפסיכותרפיה גופנית ומאמן מנטלי בספורט מקצועי.
42 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page