top of page
  • תמונת הסופר/תlight house

על מלון אורחים והנקודה מס' 9 על מרידיאן הכליות

מאת: תמי ברקאי


בחירה של נקודת דיקור בטיפול היא קצה התהליך שמתרחש בכל מפגש עם המטופלת או המטופל, בהתאמה לתמונה הכללית והתלונה העיקרית שלהם, ולמצב האנרגיה בגוף כפי שהוא מתגלה לנו – בעזרת ההקשבה לדופק, ההתבוננות בלשון וכמובן השיחה שלנו.

בבחירת נקודות אני אוהבת לקחת בחשבון את שם הנקודה – שם מתחברות האיכויות הפואטית והמעשית גם יחד של הרפואה הסינית.

שם הנקודה מתייחס לעתים למיקום הפיזי שלה אבל יכול גם להצביע על איכות עמוקה שהנקודה תסייע במימושה אם נדקור אותה בזמן המתאים.


הנקודה מס' 9 על מרידיאן הכליות שממוקמת בחלק הפנימי התחתון של השוק, נקראת מלון אורחים – Guest House. היא בשימוש נפוץ בטיפול בזמן היריון בגלל האיכות התומכת והמחזקת שלה, אבל יכולה להועיל גם במגוון מצבים אחרים.

בהקשר של היריון, נאמר ששמה מתייחס לעובר כאל אורח ברחם האם.

אך אם נהרהר על משמעות המושג 'גסט האוס' ועל התקופה בה ניתנו שמות לנקודות הדיקור, לפני אלפי שנים, כאשר אנשים יצאו למסעות רגליים או על גבי סוס, שהו תקופות ארוכות מחוץ לביתם והיו חשופים לסכנות שונות בדרך – נראה שמלון האורחים מציע את האפשרות לעצור, להסיר מעל הגב את כובד התרמיל, לנוח ולקבל שוב מזון ומים, לאפשר לגוף לחדש את כוחותיו ולהתאושש מתלאות הדרך, ומנקודה זו להמשיך ללכת.


שאלתי לא מזמן מטופלת שלי האם יש בחייה זמנים של מנוחה. היא שאלה אותי שאלה מצוינת – "מה זה בעצם לנוח?". התשובה שלי הייתה שממנוחה של ממש אנו יוצאות בתחושה של רעננות ויותר אנרגיה. זהו זמן שבו משהו בתוכנו מרפה באמת מלהיות כפוף להרגל להיענות למשימות ודרישות פנימיות וחיצוניות.

כלומר, במידה רבה, מנוחה היא סוג של עמדה פנימית שמאפשרת עצירה שהיא גם אבל לא רק פיזית, ולכן לא תמיד איכותה תלויה במשך הזמן שלה. כולנו מכירות מצבים שבהם הלכנו לנוח או לישון אבל בעצם עסקנו כל הזמן במחשבות ובניסיונות לפתור בעיה או להפסיק לחשוב עליה. סביר מאד שקמנו מהמנוחה הזו באותו מצב שבו התחלנו או חמור מזה (אם גם נוספה נזיפה פנימית על זה שלא הצלחתי לנוח..).

לא חייבים להשתמש בנקודה כליות 9 כדי לנוח – אבל אני בוחרת בה במצבים שבהם לפי האבחנה הסינית כדאי להיעזר בה כמחזקת כליות ואוספת את ה-yin – האספקט המעגן, המלחלח, האיטי והמזין.

אני אוהבת את הנקודה הזו כי השם שלה מצביע על מה שבעיניי נוכח תמיד במפגש מיטיב, טיפולי או לא - איכות שמאפשרת לי להרגיש שאני מתקבלת בשמחה בדיוק כפי שאני ולהישען על משהו גדול ממני, לקבל תמיכה והזנה, גם אם הגעתי עייפה, לא ייצוגית בעליל או טרודה.

האיכות שזוכרת שכולנו, כל הזמן, במסע, ושהאפשרות להתארח תחת גג ידידותי כאורחים רצויים, היא בהישג יד הרבה יותר ממה שנדמה לנו, וככל שנתייחס לעצמנו כאל אורחות אהובות שמגיע להן לנוח – נטיב עם עצמנו בפשטות ובקלות.

את מלון האורחים של רומי הכרתי לראשונה במסגרת תרגול מדיטציה בודהיסטית ואני מקריאה אותו לתלמידיי בקורסים:


מלון אורחים/ רומי [מתוך ספרה של מתי ליבליך " האדם בקצה האגו"]

להיות אנושי זה מלון אורחים. אורח חדש מדי בוקר.

שמחה , דכאון, רשעות, מודעות חולפת מגיעה כאורח בלתי צפוי.

קבל את כולם בברכה ובדר אותם! אפילו אם הם קהל של עצבונות, שמנקה את ביתך באלימות מכל רהיטיו, עדיין, התייחס לכל אורח בכבוד. ייתכן שהוא מרוקן אותך בעבור עונג חדש.

המחשבה החשוכה, הבושה, הרשעות, פגוש אותם צוחק בדלת, והזמן אותם פנימה.

היה מלא תודה לכל מי שבא,

כי כל אחד מהם נשלח

כמדריך מלמעלה.


תמי ברקאי

מטפלת ברפואה סינית ובשיאצו

מנחת מדיטציית ויפאסנה ומיינדפולנס
49 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page